Tournament Details

  • Opening Ceremonies on Saturday April 28th at 9:00 AM at Cape Breton University Sullivan Field House, 1250 Grand Lake Road, Sydney/Glace Bay Highway
  • Player of the Game and Hustle for each team – each game, Tournament All Star for Each Team
  • Gold & Silver Medals for all Divisions, Bronze Medal Game for Select Venues
  • Certified Officials with Trained Scorers and Timekeepers
  • Classic Pizza Party for All Teams at Centennial Arena, Hospital 200 Street, Sydney
  • Classic Adult Social Immediately Following Pizza Party at Holiday Inn, Esplanade, Sydney
  • Official 2018 CB Classic T-Shirts Available at most Venues -$18.00 All Sizes, Black – Dri-Fit
  • Price for Fans -$3.00 per Game,$5.00 Tournament Pass, Programs $2.00 ea
  • Hospitality Suites at each venue
  • Concessions at each venue

NOTICE TO ALL TEAMS! The Opening Ceremonies for the 2018 Cape Breton Classic will be Saturday morning at 9:00AM at Cape Breton University (CBU) Sullivan Field House. The U14 Bantam Boys Divisions will remain at CBU for all games. All other venue are within 15 minutes from CBU.

Boys U12 Division 1:
Location: Breton Education Centre (BEC), 667  8 Street, New Waterford & Greenfield Elementary, 25 James Street, River Ryan

Pool A Pool B
Cape Breton Capers (MacKinnon) Halifax Hurricanes (Maloney)
Sackville Storm (Benoit) St. Margarets Bay Slam (Johnston )
Bedford Eagles (Wide) West End Steelers (Cool)
Date Game Time Location Away Team Home Team Away Score Home Score
Friday April 27 5:00PM Cape Breton Capers Sackville Storm 41 16
Friday April 27 6:30PM Halifax Hurricanes Slam 25 52
Saturday April 28 9:00AM OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES
Saturday April 28 12:30PM Cape Breton Capers Bedford Eagles 46 56
Saturday April 28 12:30PM West End Steelers Halifax Hurricanes 46 29
Saturday April 28 3:30PM West End Steelers Slam 43 37
Saturday April 28 6:30PM Bedford Eagles Sackville Storm 90 33
Saturday April 28 8:00PM CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY
Sunday April 29 9:00AM 3rd Pool A Storm 3rd Pool B Hurricanes 22 51
Sunday April 29 10:30AM 1st Pool A Eagles 2nd Pool B Slam 55 70
Sunday April 29 10:30AM 1st Pool B Steelers 2nd Pool A Capers 46 33
Sunday April 29 1:30PM Championship: Steelers Slam 47 33

Boys U12 Division 3/4:
Location: Membertou Elementary School (Maupeltuewey Kina’matno’kuom), 171 Tupsi Road, Membertou

Pool A Pool B
Cape Breton Capers (MacNeil) Bedford Eagles (Sims)
NXT Level (Mackenzie) Slam (Warnica)
East Hants Havoc (Mott) Pictou County Lightning (Geddes)
Fall River Selects (Babineau)
Date Game Time Location Away Team Home Team Away Score Home Score
Friday April 27 4:00PM East Hants Havoc Cape Breton Capers 47 49
Friday April 27 5:30PM Bedford Eagles Pictou County Lightning 50 25
Saturday April 28 9:00AM OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES
Saturday April 28 11:00AM Slam Fall River Selects 33 37
Saturday April 28 12:30PM NXT Level Cape Breton Capers 31 19
Saturday April 28 2:00PM Bedford Eagles Slam 51 28
Saturday April 28 3:30PM East Hants Havoc NXT Level 38 52
Saturday April 28 5:00PM Pictou County Lightning Fall River Selects 41 31
Saturday April 28 8:00PM CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY
Sunday April 29 9:00AM Bedford Eagles Fall River Selects 44 17
Sunday April 29 10:30AM Slam Pictou County Lightning
Sunday April 29 12:00PM 3rd Pool A 3rd Pool B
Sunday April 29 1:30PM Consolation Game Consolation Game
Sunday April 29 3:00PM Championship Game Championship Game

Boys U14 Division 1:
Location: Cape Breton University Sullivan Field House Court 1, 1250 Grand Lake Road

Pool A Pool B
Cape Breton Capers (Kachafanas) East Preston Pacers (Jones)
Amherst A's (Starratt) Fall River Selects (Jacobi)
North Preston Bulls (Glasgow) St. Margarets Bay Fury (Doane)
Sackville Storm (Benoit)
Date Game Time Location Away Team Home Team Away Score Home Score
Friday April 27 4:00PM North Preston Bulls Cape Breton Capers 68 55
Friday April 27 5:30PM East Preston Pacers St. Margarets Bay Fury 64 38
Friday April 27 7:00PM Amherst A's Sackville Storm (Benoit) 62 40
Saturday April 28 9:00AM OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES
Saturday April 28 10:30AM East Preston Pacers Fall River Selects 62 30
Saturday April 28 12:00PM Amherst A's Cape Breton Capers 59 42
Saturday April 28 1:30PM St. Margarets Bay Fury Fall River Selects 58 32
Saturday April 28 3:00PM North Preston Bulls Sackville Storm (Benoit) W
Saturday April 28 6:00PM Sackville Storm (Benoit) Cape Breton Capers 81 85
Saturday April 28 8:00PM CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY
Sunday April 29 9:00AM North Preston Bulls Amherst A's 53 64
Sunday April 29 10:30AM 3rd Pool A Capers 3rd Pool B Selects 71 26
Sunday April 29 12:00PM 2nd Pool A 2nd Pool B 72 44
Sunday April 29 1:30PM Gold Medal: Pacers Silver Medal: A's 55 51

Boys U14 Division 3/4:
Location: Cape Breton University Sullivan Field House, Court 2, 1250 Grand Lake Road

Pool A Pool B
Cape Breton Capers (MacLeod) AMBA A's (Amos)
Moncton 506 Hawks (Tower) Bedford Eagles (Feron)
Northside Jr. Marauders (Gardner) Halifax Hurricanes (Smith)
Prospect Bulls (MacDonald) Northside Jr. Marauders (Young)
St Margarets Bay Slam (Jacklyn) Sackville Storm (Burns)
Date Game Time Location Away Team Home Team Away Score Home Score
Friday April 27 4:00PM Northside Jr. Marauders (Young) Bedford Eagle (Feron) 34 64
Friday April 27 5:30PM Cape Breton Capers Northside Jr. Marauders (Gardner) 68 48
Friday April 27 7:00PM Halifax Hurricanes (Smith) Sackville Storm (Burns) 65 46
Saturday April 28 9:00AM OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES
Saturday April 28 10:30AM Slam (Jacklyn) Moncton 506 Hawks 45 16
Saturday April 28 12:00PM AMBA A's Northside Jr. Marauders (Young) 40 34
Saturday April 28 1:30PM Cape Breton Capers Prospect Bulls 40 54
Saturday April 28 3:00PM Sackville Storm (Burns) Bedford Eagles (Feron) 45 65
Saturday April 28 4:30PM Northside Jr. Marauders (Gardner) Moncton 506 Hawks on Court 1 44 29
Saturday April 28 4:30PM AMBA A's Halifax Hurricanes (Smith) 29 77
Saturday April 28 6:00PM Prospect Bulls Slam (Jacklyn) 55 56
Saturday April 28 8:00PM CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY
Sunday April 29 9:00AM Moncton 506 Hawks Cape Breton Capers 15 61
Sunday April 29 10:30AM Northside Jr. Marauders (Young) Sackville Storm (Burns) Court 2 49 55
Sunday April 29 10:30PM Northside Jr. Marauders (Gardner) Prospect Bulls Court 3 52 51
Sunday April 29 12:00PM Halifax Hurricanes (Smith) Bedford Eagles (Feron) 41 55
Sunday April 29 1:30PM AMBA A's Slam (Jacklyn) 28 37
Sunday April 29 3:00PM Capers Bronze Medal: Hurricanes 40 49
Sunday April 29 4:30PM Silver Medal: Slam Gold Medal: Eagles 42 64

Boys U16 AAA:
Location: Sydney Academy, 49 Terrace Street, Sydney

Teams
Cape Breton Capers (Stapleton)
Eastside Wolves (Cooper)
Fall River Selects (Fulmore)
Halifax Hurricanes (Ling)
Pictou County Lightning (Findlay)
Date Game Time Location Away Team Home Team Away Score Home Score
Friday April 27 5:00PM Pictou County Lightning Cape Breton Capers 46 55
Friday April 27 6:45PM Eastside Wolves (Cooper) Halifax Hurricanes 99 81
Saturday April 28 9:00AM OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES
Saturday April 28 11:00AM Fall River Selects Cape Breton Capers 44 75
Saturday April 28 12:45PM Pictou County Lightning Eastside Wolves (Cooper) 59 104
Saturday April 28 2:30PM Halifax Hurricanes Fall River Selects 94 69
Saturday April 28 4:15PM Eastside Wolves (Cooper) Cape Breton Capers 75 88
Saturday April 28 6:00PM Pictou County Lightning Halifax Hurricanes 54 78
Saturday April 28 8:00PM CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY
Sunday April 29 10:45AM Fall River Selects Eastside Wolves (Cooper) 71 94
Sunday April 29 12:30AM Halifax Hurricanes Cape Breton Capers 64 68
Sunday April 29 2:15PM Pictou County Lightning Fall River Selects 73 71
Sunday April 29 4:00PM Gold Medal : Wolves Silver Medal : Capers 81 77

Boys U16 Division 3:
Location:Centennial Arena, 200 Hospital Street, Sydney

Pool A Pool B
Cape Breton Capers (Redshaw) Dudes of Unity Outlaws (Nettle)
Bedford Eagles (McKee) Eastside Wolves (Dann)
Slam (Mongeon) Sackville Storm (Empringham)
Pictou County Lightning (Hessian) Northside Jr. Marauders (Styles)
Sackville Storm (Garland) Valley Blue Devils (Oickle)
Date Game Time Location Away Team Home Team Away Score Home Score
Friday April 27 5:00PM Sackville Storm (Garland) Cape Breton Capers 49 53
Friday April 27 6:30PM Eastside Wolves Dudes of Unity Outlaws 71 68
Friday April 27 8:30PM Bedford Eagles Slam 78 46
Friday April 27 8:30PM Northside Jr.Marauders Valley Blue Devils 45 63
Saturday April 28 9:00AM OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES
Saturday April 28 11:00AM Pictou County Lightning Cape Breton Capers 63 61
Saturday April 28 12:30PM Dudes of Unity Outlaws Sackville Storm (Empringham) 56 47
Saturday April 28 2:00PM Slam Sackville Storm (Garland) 46 38
Saturday April 28 3:30PM Northside Jr.Marauders Eastside Wolves 54 73
Saturday April 28 5:00PM Pictou County Lightning Bedford Eagles 52 73
Saturday April 28 6:30PM Valley Blue Devils Sackville Storm (Empringham) 66 58
Saturday April 28 8:00PM CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY
Saturday April 28 8:00PM Slam Cape Breton Capers 58 47
Sunday April 29 9:00AM Northside Jr.Marauders Dudes of Unity Outlaws 37 79
Sunday April 29 9:00AM Pictou County Lightning Sackville Storm (Garland) 53 50
Sunday April 29 10:30PM Eastside Wolves Sackville Storm (Empringham) 61 52
Sunday April 29 12:00PM Bedford Eagles Valley Blue Devils 80 56
Sunday April 29 1:30PM Brozne Medal : Outlaws Slam 86 55
Sunday April 29 3:00PM Gold Medal: Wolves Silver Medal: Eagles 81 56

Girls U14 Division 2:
Location: Breton Education Centre (BEC), 667  8 St, New Waterford & Greenfield, 25 James St., River Ryan

Teams
Cape Breton Capers (MacKinnon)
Community Y Panthers (Walter)
Valley Heat (Starratt)
Antigonish Jr. X Women (MacDougall)
Date Game Time Location Away Team Home Team Away Score Home Score
Friday April 27 8:00PM Community Y Panthers Cape Breton Capers 61 38
Saturday April 28 9:00AM OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES
Saturday April 28 11:00am Valley Heat Cape Breton Capers 28 46
Saturday April 28 11:00AM Antigonish Jr. X Women Community Y Panthers 28 68
Saturday April 28 2:00PM Valley Heat Community Y Panthers 28 68
Saturday April 28 5:00PM Antigonish Jr. X Women Cape Breton Capers 29 39
Saturday April 28 8:00PM CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY
Sunday April 29 9:00AM Antigonish Jr. X Women Valley Heat 36 40
Sunday April 29 12:00PM Championship: Community Y Capers 64 27

Girls U14 Division 4:
Location: Sherwood Park Education Centre (SPEC), 500 Terrace Street, Sydney

Teams
Cape Breton Capers (Timmons)
Cape Breton Magic (Surette)
Halifax Hurricanes (Waye)
Northside Jr. Marauders (Brown)
Pictou County Raptors (MacDonald)
Date Game Time Location Away Team Home Team Away Score Home Score
Friday April 27 5:00PM U12 Capers U12 New Waterford U12
Friday April 27 6:30PM Cape Breton Magic Cape Breton Capers 36 24
Friday April 27 8:00PM Northside Jr. Marauders Pictou County Raptors 50 40
Saturday April 28 9:00AM OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES OPENING CEREMONIES
Saturday April 28 11:00AM Halifax Hurricanes Cape Breton Capers 33 24
Saturday April 28 12:30PM Cape Breton Magic Northside Jr. Marauders 45 26
Saturday April 28 2:00PM Pictou County Raptors Cape Breton Capers 35 38
Saturday April 28 3:30PM Cape Breton Magic Halifax Hurricanes 35 48
Saturday April 28 5:00PM U12 Capers New Waterford
Saturday April 28 8:00PM CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY CLASSIC PIZZA PARTY
Sunday April 29 9:00AM Halifax Hurricanes Northside Jr. Marauders 48 34
Sunday April 29 10:30AM Cape Breton Magic Pictou County Raptors 43 41
Sunday April 29 12:00PM Northside Jr. Marauders Cape Breton Capers 25 24
Sunday April 29 1:30PM Halifax Hurricanes Pictou County Raptors 47 36
Sunday April 29 3:00PM Gold: Magic Silver: Hurricanes 36 32

The Cape Breton Classic runs in accordance to the official FIBA rules with variations adopted for this tournament. This link contains the rule variations for this tournament.